www.Chlodniarz.pl
Chłodnictwo Klimatyzacja Wentylacja Automatyka O nas Cennik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Strona Główna

chlodniarz@chlodniarz.plwww.TanioGrzej.pl

www.Panasonic.waw.pl

www.Neura.waw.pl

www.Dimplex.waw.pl

 
 
 

Wentylacja

Wentylacja to wiedza o zagadnieniach, których często nie zauważamy dopóki np. nie znajdziemy się pod wodą. Pod wodą człowiek uświadamia sobie z wielką siłą jak ważny jest w jego życiu dostęp do powietrza, którym oddycha...

Wentylację dzielimy na:

1. Wentylację grawitacyjną,
2. Wentylację mechaniczną.

Przykładem wentylacji grawitacyjnej jest wynalazek braci Montgolfier, którzy jako pierwsi wynaleźli i skonstruowali balon na ogrzane powietrze, zdolny wykonać lot z człowiekiem. Jak to się dzieje, że taki balon na ogrzane powietrze wznosi się i jeszcze jest w stanie podnieść do góry jakiś ciężar?
Otóż w powietrzu, podobnie jak to odkrył Archimedes w wodzie, pojawiają się siły wyporu. Związane jest to z gęstością powietrza, która się zmienia w zależności od jego temperatury. Powietrze ciepłe ma mniejszą gęstość niż powietrze zimne. Oznacza to, że zbiornik napełniony powietrzem gorącym waży mniej niż ten sam zbiornik napełniony powietrzem zimnym. Powietrze jest dobrym izolatorem ciepła, w związku z tym ciepło słabo się rozchodzi w powietrzu. Wynika z tego taka konsekwencja, że w powietrzu powstają obszary o różnych temperaturach, ponieważ, żeby temperatury się wyrównały potrzebny jest czas. Skoro powstają obszary o różnych temperaturach, a co za tym idzie o różnych gęstościach więc te fragmenty (bąble) powietrza, które mają mniejszą gęstość i są lżejsze unoszą się do góry, względem tych fragmentów powietrza, które są chłodniejsze, czyli gęstsze.
Na tym zjawisku bazuje wentylacja grawitacyjna. Zauważmy, że w mieszkaniach są kratki wentylacyjne, które zostały umieszczone pod sufitem. Chodzi o to, aby ciepłe powietrze mogło taką kratką wentylacyjną przedostać się do przewodu wentylacyjnego i unosząc się do góry, opuścić pomieszczenie. Powietrze, które opuszcza pomieszczenie przez kratkę wentylacyjną, robi wolne miejsce dla jakiegoś innego powietrza. To inne powietrze może napłynąć np. przez otwarte okno z zewnątrz i przynieść woń grillowanej kiełbasy, zapach lasu lub odór spalin samochodowych - zależnie od tego co mamy za oknem.
Jeżeli ktoś ma w takim pokoju nowoczesne, prawie hermetycznie zamykane okna oraz drzwi, to do takiego pokoju świeże powietrze nie może wpłynąć ponieważ nie ma którędy. Skoro nie może napłynąć świeże powietrze, to również to zużyte nie może się wydostać, pomimo, że jest ogrzane pod sufitem i mogłoby.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż na powietrze o mniejszej gęstości (ciepłe i lekkie) względem otaczającego go cięższego powietrza działa siła wyporu, taka sama jak na balon braci Montgolfier. Jednak ta siła wyporu nie jest nieskończenie wielka, tylko ma określoną wartość. Siła wyporu, tworząca siłę nośną jest skierowana do góry i jest tym większa im gorętsze jest powietrze oraz im jest go więcej. Gdyby bracia Montgolfier przymocowali kosz do balonu o rozmiarach dziecięcego balonika i próbowali ogrzać znajdujące się w nim powietrze np. świecą, to oczywiście wytworzona w ten sposób siła wyporu byłaby zbyt mała.
Ciepłe powietrze znajdujące się pod sufitem naszego pokoju również wytwarza niewielką siłę nośną i gdy próbuje opuścić szczelnie zamknięte pomieszczenie, to w tym pomieszczeniu musi powstać podciśnienie, które z kolei próbuje zassać to ciepłe powietrze ponownie do środka. W ten sposób, jak to mówią: "złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma..." - ustala się pewna równowaga i nic się nie dzieje, dopóki ktoś niechcący nie otworzy okna lub drzwi i nie uwolni Dżina z butelki...
W systemie wentylacji grawitacyjnej istotną rolę odgrywa temperatura powietrza zewnętrznego powodując czasem zakłócenia w pracy wentylacji:

1. Jeżeli jest bardzo zimno na zewnątrz budynku i przewód wentylacyjny nie jest izolowany, to ciepłe powietrze unoszące się w takim przewodzie wentylacyjnym (kominie) może ochłodzić się tak bardzo, że przestanie wznosić się do góry a wręcz może zacząć opadać do wnętrza pomieszczenia.
2. Jeżeli jest bardzo ciepło na zewnątrz budynku, to ciepłe powietrze, znajdujące się pod sufitem pomieszczenia może okazać się chłodniejsze (gęstsze i cięższe) od powietrza znajdującego się u wylotu (lub wewnątrz) przewodu wentylacyjnego (komina). Jest oczywiste, że coś co jest cięższe nie uniesie się samoczynnie do góry względem czegoś lżejszego.

Tych wad nie posiadają systemy wentylacji mechanicznej.
Wentylacja mechaniczna posługuje się urządzeniami, które zamieniają jeden rodzaj energii w energię kinetyczną cząstek powietrza. Powietrze wprawione w ruch, jest następnie doprowadzane kanałami wentylacyjnymi do określonych miejsc i dawkowane w ilościach zadanych przez projektanta lub projektantkę. Jednocześnie innymi kanałami wentylacyjnymi, są zabierane z tychże pomieszczeń określone w projekcie, ilości powietrza. Te ilości niekoniecznie muszą być równe, a czasami wręcz nie mogą być równe.

Dlaczego w ogóle stosuje się takie czy inne metody wentylowania pomieszczeń? Pomijając sytuacje gdy powietrze w pomieszczeniu zostało zanieczyszczone np. oparami chemikaliów, zapylone czy w jakiś inny sposób uczynione niezdatnym do oddychania, mogłoby się wydawać, że wentylacja to luksus, moda albo urzędniczy nakaz utrudniający życie ludziom i budowlańcom...
Tak jednak nie jest i tym razem bądźmy wdzięczni urzędnikom, że zadali sobie trud i wdrożyli w życie przepisy dotyczące wentylacji.
Nieprzestrzeganie tych przepisów jest w Polsce przyczyną śmierci kilkuset osób rocznie.
Korzystający pełną piersią z życia człowiek musi oddychać. Osoby bardziej wstrzemięźliwe w korzystaniu z życia również oddychają. czytaj dalej...

Zajmujemy się zarówno serwisem istniejących urządzeń i systemów, wszelkimi naprawami i modernizacjami, jak i wykonawstwem nowych instalacji. Serwisujemy urządzenia dowolnej marki, nawet nietypowe, wykonane jednostkowo czy przerobione z innych. Działamy głównie na terenie Warszawy i Mazowsza.
Ponieważ w 2017 r. wynaleźliśmy nowy typ pompy ciepła, którą nazwaliśmy Hybrydową Pompą Ciepła więc rozszerzyliśmy naszą działalność o produkcję swojego wynalazku.
Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP w celu ochrony naszych praw intelektualnych.

Jeśli Twoje urządzenia potrzebują fachowej pomocy, to skontaktuj się z nami.
O ile tylko istnieje techniczna możliwość rozwiązania Twojego problemu, to prawdopodobnie my ją znamy.
Posiadamy Certyfikat F-gazowy w pełnym zakresie.

tel. 668-272-098

chlodniarz@chlodniarz.pl

Z A P R A S Z A M Y  !

Wystarczy, że zadzwonisz lub wyślesz SMS`a i poprosisz o rozmowę - oddzwonimy na Twoją komórkę lub stacjonarny numer.  Jednocześnie zapraszamy serdecznie instalatorów Pomp Ciepła, sprzedawców i dystrybutorów z całej Polski do nawiązania, obustronnie korzystnej współpracy na tym dynamicznie rozwijającym sie rynku.

 © 2010-2019 - Chlodniarz.pl

chlodniarz@chlodniarz.pl